Agentlik tahlilchilarining fikricha, bank majoritar aktsiyalarining Vengriyaning OTP bankiga sotilishi bank reytinglariga ta’sir ko‘rsatmaydi. Bankda ravon xususiylashtirish jarayonining ta’minlanishi uchun zarurat tug‘ilganda davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlab boriladi.
Bank barqarorligiga kelsak, S&P Global Ipoteka-bankning etarli darajadagi kapital buferi bank biznesining rivojini ta’minlay olishini kutmoqda. 2021-2023 yillarda bankning sof foizli marjasi 5,5 foizga ko‘tariladi va bu, katta ehtimol bilan,  past foizli korporativ kreditlardan yuqori foizli ipoteka va kichik biznes kreditlariga o‘tish bilan izohlanadi.
Shuningdek, «Bank etarli likvidlik pozitsiyasini saqlab qoladi. Biz, jalb qilingan mablag‘lar berilgan uzoq muddatli kreditlar bilan muddati va hajmi bo‘yicha mos ekanligi sababli, bank likvidlik ko‘rsatkichlarida ahamiyatli risklarni ko‘rmayapmiz. Soxadagi salbiy likvidlik tendentsiyasiga qaramay, bizning fikrimizcha, bankning likvidliligi etarli darajada.» - deya qayd etiladi «S&P Global» xalqaro reyting agentligi press-relizida.
Qayd etish lozimki, O‘zbekistonda eng yirik banklardan biri hisoblangan Ipoteka-bank maxalliy bank tizimida asosiy rolь o‘ynaydi va bank bozorida yuqori pozitsiyalarda joylashgan. Shuningdek, Bank, etakchi sifatida, ipoteka kreditlash bozorining uchdan bir qismini egallagan.
Ipoteka-bank, ulushi davlat tomonidan nazorat qilinuvchi aktsiyadorlik jamiyati bo‘lsada, deyarli barcha bank maxsulotlari tijorat asosida taqdim etiladi. Prudentsial kredit siyosati va keng ko‘lamli maxsulotlar, jarayonlar va strukturaviy optimizatsiya, bozor tamoyillarida kreditlash – bu omillarning barchasi birgalikda bank samaradorligining oshishiga imkon beradi, bank rentabelligining (ROA va ROE mos ravishda 1,9 va 14,8 foizda) yirik banklar orasida yuqori daromadlilikda bo‘lishini ta’minlaydi.

Агентство S&P Global подтвердило рейтинги Ипотека-банка на уровне «BB-/В» со стабильным прогнозом
Международное рейтинговое агентство S&P Global 2 февраля 2022 года подтвердило долгосрочный кредитный рейтинг эмитента Ипотека-банка на уровне «ВВ-/B» со стабильным прогнозом.
По мнению рейтингового агентства S&P Global, продажа контрольного пакета акций венгерскому OTP Bank Plc. («OTP») не повлияет на рейтинги банка. Банк, в случае необходимости, получит государственную поддержку в переходный период для обеспечения запланированной приватизации.
Касательно устойчивости банка S&P Global ожидает, что Ипотека-банк поддержит рост бизнеса благодаря достаточному запасу капитала. В 2021–2023 годах чистая процентная маржа банка вырастет до 5,5%, и это, скорее всего, будет связано с переходом от низко-маржинальных корпоративных кредитов к более высоко-маржинальным ипотечным кредитам и кредитованию МСБ.
Кроме того, «Ипотека-банк будет поддерживать достаточные запасы ликвидности. <…> Мы не отмечаем существенных рисков, поскольку эти средства по срокам и объёмам соответствуют долгосрочным кредитам, выданным банком. Несмотря на негативную динамику показателей ликвидности в банковском секторе Узбекистана, мы считаем показатели ликвидности Ипотека-банк достаточными.» - отмечается в пресс-релизе S&P Global.
Ипотека-банк, являясь одним из крупнейших банков Узбекистана, играет важную роль в национальном банковском секторе и стабильно занимает высокие позиции на рынке. Кроме того, банк занимает треть рынка ипотечного кредитования.
Несмотря на то, что Ипотека-банк является акционерным обществом с контрольной долей владения государства, практически все продукты предоставляются на коммерческой основе. Пруденциальная кредитная политика и широкий спектр продуктов, операций и структурная оптимизация, кредитование на коммерческой основе – все эти факторы в совокупности позволяют банку повышать эффективность, что приводит к повышению прибыльности выше крупных банков, с показателями ROA и ROE на уровне 1,9 процента и 14,8 процента соответственно.