“Ipoteka-bank” АTIB hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) oʼrtasida kichik, oʼrta biznes, xususiy tadbirkorlikni ragʼbatlantirishga qaratilgan navbatdagi muzokaralar boʼlib oʼtdi.
Nashr etilgan: 30 mart, 2022
YeTTBning Toshkentdagi vakolatxonasida, yuqori kayfiyatda tashkil etilgan uchrashuv davomida, Ipoteka-bank va YeTTB oʼrtasidagi savdoni moliyalashtirish liniyasi limitini 30 million АQSh dollariga oshirish yuzasidan bitim imzolandi.
Ushbu bitim doirasida savdoni moliyalashtirish dasturi (TFP – Trade Facilitation Programme) limitining umumiy miqdorini 55 million АQSh dollariga yetkazish koʼzlangan. Tadbirda YeTTB prezidenti Odil Renaud-Basso va YeTTBning Markaziy Osiyo boʼyicha boshqaruvchi direktori Syuzan Xagita hamda “Ipoteka-bank” АTIB Boshqaruvi Raisining birinchi oʼrinbosari Farrux Botirov, shuningdek, ikki taraf vakillari, bank xodimlari ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida YeTTB prezidenti Odil Reno-Basso muzokara borasida oʼz fikrlarini quyidagicha bildirdi, - Ushbu sinovli va notinch sharoitda savdoning ahamiyati nihoyatda ortdi. Biz hamkor banklarimiz uchun tadbirkorlikni oʼz ichiga qamrab olgan doimiy limitlar, yangi ish oʼrinlarini tashkil etish orqali barcha importyorlar, xususan, oʼzbekistonlik importyorlarni qoʼllab-quvvatlashni maqsad qilganmiz.
Tadbir davomida ikki taraf kelishuv borasida oʼz fikrlarini aytib oʼtdi. Va hamkorlik yana davom etishiga ishonch bildirdi.
Maʼlumot oʼrnida, TFP limiti – mamlakat doirasida xalqaro savdoni moliyaviy va texnik jihatdan qoʼllab-quvvatlaydi hamda loyihada ishtirok etuvchilarga Oʼzbekiston banklarining siyosiy, tijorat toʼlov risklarini oʼz zimmasiga olgan holda xalqaro tasdiqlovchi banklarga kafolatlar beradi.

АКИБ «Ипотека-банк» и ЕБРР подписали соглашение по увеличению лимита по линии торгового финансирования для поддержки субъектов малого и среднего бизнеса.
Опубликовано: 30 марта, 2022
АКИБ «Ипотека-банк» совместно с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) на протяжении долгих лет остаються надежными партнёрами и прилагают совместные усилия по стимулированию деловой активности предприятий малого и среднего бизнеса Узбекистана, пострадавших от последствий пандемии коронавируса.
24 марта 2022 года в здании Ташкентского офиса ЕБРР состоялась церемония подписания соглашения по увеличению лимита по линии торгового финансирования между АКИБ «Ипотека-банк» и ЕБРР на 30 млн. долларов США. После увеличения лимита торгового финансирования общий постоянный TFP лимит достиг 55 млн долларов США.
На официальной церемонии подписания приняли участие представители двух финансовых институтов, во главе с президентом EBRD Одиль Рено-Бассо (Odile Renaud-Basso), управляющим директором по Центральной Азии ЕБРР Сюзанна Хагита и Первым заместителем Председателя правления АКИБ «Ипотека-банк» Фаррухом Ботировым.
Президент ЕБРР Одиль Рено-Бассо (Odile Renaud-Basso) сказала: «Значение торговли в эти неспокойные времена чрезвычайно возросло. Мы поддерживаем узбекских импортеров и импортеров, открывая новые постоянные лимиты для наших банков-партнеров, которые будут охватывать предприятия по всей стране».
TFP продвигает международную торговлю со странами-партнерами. В рамках этой программы ЕБРР предоставляет гарантии международным подтверждающим банкам, принимая на себя политические и коммерческие платежные риски узбекских банков участников программы TFP.