Nashr etilgan: 29 iyul, 2024
Ma'lumki kundan kunga insoniyat uchun ekologik masalalar dolzarb ahamiyat kasb etib, ekologiyaga e’tibor tobora kuchayib bormoqda. Hozirgi vaqtda davlatimiz tomonidan ekotizimni yaxshilash, tabiatni asrash, tabiiy resurlardan oqilona foydalanish va insonlar ongida atrof-muhitga nisbatan befarq bo’lmaslik tushunchasini shakllantirish borasida keng ko'lamli islohotlar amalga oshirilib, qator tadbirlar o’tkazilmoqda. Mana shunday dasturlar asosida tashkil etilgan turli tashabbuslarga Ipoteka banki ham o'zining munosib hissasini qo'shmoqda.
Yaqinda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi qoshidagi atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan xodimlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish markazi tomonidan tashkil qilingan 72 soatlik o’quv malaka oshirish kurslarini mas'ul xodimlarimiz muvaffaqiyatli tamomladilar. Malaka oshirish kursi davomida xodimlarimizga tajribali o’qituvchilar tomonidan ham nazariy, ham amaliy jihatdan ekologiya va ijtimoiy sohaga oid turli yo’nalishlarda bilim va ko’nikmalar berildi. Bu o’z navbatida Ipoteka banki xodimlarining ushbu yo’nalishda yanada kuchli tajriba va bilim-malaka asosida ishlashlariga yordam berishiga ishonamiz.
Xodimlarimiz malaka oshirish kursi davomida quyidagi mavzularda bilim-ko’nikmalarini oshirishdi:
- Ekologik ta’lim-tarbiya jarayonini tizimli tashkil etish;
- Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilishning huquqiy asoslari;
- Ekologik munosabatlarni huquqiy tartibga solish, davlat va jamoat boshqaruvi mexanizmini amalda qo’llash;
- Ekologik standartlashtirish tizimidan samarali foydalanish;
- Ekologik ekspertiza, ekologik me’yorlashtirish va ekologik xavfsizlikni ta’minlash;
- Chiqindilar bilan bog’liq ishlarni muvofiqlashtirish va nazorat qilish;
- Ekologiya va iqtisodiyot sohalari bo’yicha atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish;
- Atrof-muhitga yetkazilgan zarar uchun to’lovlarni amalga oshirish va da’volarni hal qilish;
- Atmosfera havosi, yer va suv resurslari, yer osti boyliklari, o’simlik va hayvonot dunyosini muhofaza qilish hamda ulardan oqilona foydalanish;
- Davlat, idoraviy va ishlab chiqarish ekologik nazoratini amalga oshirish;
- Yashil iqtisodiyotga qaratilgan islohotlarni amalga oshirish;
- Ekologik sertifikatlash va ekologik audit;
- Atrof-muhit monitoringi, iqlim o’zgarishi va analitik tahlil;
- “Yashil makon” umummilliy loyihasini tashkil etish va monitoringini olib borish hamda yashil iqtisodiyotga qaratilgan islohotlar samaradorligini oshirish;
- Ekologik nazorat va uni amalga oshirish tartibi;
Xulosa qilib aytganda, xodimlarimiz malaka oshirish kursi davomida sohaga oid zarur bilim va ko’nikmalarni o'zlashtirdi. Bunday ishlar kelgusida ham doimiy ravishda davom ettiriladi. Shuni alohida ta’kidlashni istardikki, Ipoteka banki Yevropa standartlari asosida ekologik va ijtimoiy sohada qator yangi tashabbuslar bilan chiqmoqda. Amalga oshirilayotgan islohotlarning barchasi o'z samaralarini berishiga ishonchimiz komil.

Another qualification improvement was carried out in the field of sustainability.
We know that environmental issues are becoming increasingly crucial to humanity and that attention to the environment is increasing. Currently, Uzbekistan is carrying out several reforms and measures to improve the ecosystem in general, protect nature, use resources wisely, and instill the concept of not being indifferent to the environment in people’s minds. Ipoteka Bank has been participating in various initiatives organized based on such programs.
Recently, our employees completed 72-hour refresher courses organized by the Center for Retraining and Advanced Training of Employees Working in Environmental Protection under the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of the Republic of Uzbekistan. During the training course, experienced teachers provided our staff with theoretical and practical knowledge and skills in various fields related to the environment and the social sphere. We believe that this, in turn, will help the employees of Ipoteka Bank to work in this direction, relying on more extensive experience and knowledge.
During the training courses, our employees improved their knowledge and skills in the following topics:
- Systematic organization of ecological education process;
- Legal basis of ecology and environment protection;
- Legal regulation of ecological relations, implementation of the mechanism of state and public management;
- Effective use of the ecological standardization system;
- Ensuring ecological expertise, ecological standardization, and ecological safety;
- Coordination and control of work related to waste;
- Environmental protection, rational use of natural resources in ecology and economy;
- Making payments for environmental damage and settling claims;
- Protection of atmospheric air, land and water resources, underground resources, flora and fauna and their rational use;
- Implementation of state, departmental, and industrial environmental control;
- Carrying out reforms aimed at creating a green economy;
- Environmental certification and environmental audit;
- Environmental monitoring, climate change, and analytical analysis;
- Organization and monitoring of the nationwide project "Yashil Makon" (Green Space) and increasing the effectiveness of reforms aimed at the green economy;
- Environmental control and the procedure for its implementation.
In conclusion, during the training, our employees received necessary knowledge and skills related to this field of activity. Moreover, we will continue this activity in the future. It is also worth emphasizing that Ipoteka Bank is introducing several innovations in the environmental and social sphere based on European standards, and we believe that this will bear fruit in the future.