Nashr etilgan: 29 iyul, 2024
Ma'lumki kundan kunga insoniyat uchun ekologik masalalar dolzarb ahamiyat kasb etib, ekologiyaga e’tibor tobora kuchayib bormoqda. Hozirgi vaqtda davlatimiz tomonidan ekotizimni yaxshilash, tabiatni asrash, tabiiy resurlardan oqilona foydalanish va insonlar ongida atrof-muhitga nisbatan befarq bo’lmaslik tushunchasini shakllantirish borasida keng ko'lamli islohotlar amalga oshirilib, qator tadbirlar o’tkazilmoqda. Mana shunday dasturlar asosida tashkil etilgan turli tashabbuslarga Ipoteka banki ham o'zining munosib hissasini qo'shmoqda.
Yaqinda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi qoshidagi atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan xodimlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish markazi tomonidan tashkil qilingan 72 soatlik o’quv malaka oshirish kurslarini mas'ul xodimlarimiz muvaffaqiyatli tamomladilar. Malaka oshirish kursi davomida xodimlarimizga tajribali o’qituvchilar tomonidan ham nazariy, ham amaliy jihatdan ekologiya va ijtimoiy sohaga oid turli yo’nalishlarda bilim va ko’nikmalar berildi. Bu o’z navbatida Ipoteka banki xodimlarining ushbu yo’nalishda yanada kuchli tajriba va bilim-malaka asosida ishlashlariga yordam berishiga ishonamiz.
Xodimlarimiz malaka oshirish kursi davomida quyidagi mavzularda bilim-ko’nikmalarini oshirishdi:
- Ekologik ta’lim-tarbiya jarayonini tizimli tashkil etish;
- Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilishning huquqiy asoslari;
- Ekologik munosabatlarni huquqiy tartibga solish, davlat va jamoat boshqaruvi mexanizmini amalda qo’llash;
- Ekologik standartlashtirish tizimidan samarali foydalanish;
- Ekologik ekspertiza, ekologik me’yorlashtirish va ekologik xavfsizlikni ta’minlash;
- Chiqindilar bilan bog’liq ishlarni muvofiqlashtirish va nazorat qilish;
- Ekologiya va iqtisodiyot sohalari bo’yicha atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish;
- Atrof-muhitga yetkazilgan zarar uchun to’lovlarni amalga oshirish va da’volarni hal qilish;
- Atmosfera havosi, yer va suv resurslari, yer osti boyliklari, o’simlik va hayvonot dunyosini muhofaza qilish hamda ulardan oqilona foydalanish;
- Davlat, idoraviy va ishlab chiqarish ekologik nazoratini amalga oshirish;
- Yashil iqtisodiyotga qaratilgan islohotlarni amalga oshirish;
- Ekologik sertifikatlash va ekologik audit;
- Atrof-muhit monitoringi, iqlim o’zgarishi va analitik tahlil;
- “Yashil makon” umummilliy loyihasini tashkil etish va monitoringini olib borish hamda yashil iqtisodiyotga qaratilgan islohotlar samaradorligini oshirish;
- Ekologik nazorat va uni amalga oshirish tartibi;
Xulosa qilib aytganda, xodimlarimiz malaka oshirish kursi davomida sohaga oid zarur bilim va ko’nikmalarni o'zlashtirdi. Bunday ishlar kelgusida ham doimiy ravishda davom ettiriladi. Shuni alohida ta’kidlashni istardikki, Ipoteka banki Yevropa standartlari asosida ekologik va ijtimoiy sohada qator yangi tashabbuslar bilan chiqmoqda. Amalga oshirilayotgan islohotlarning barchasi o'z samaralarini berishiga ishonchimiz komil.

Опубликовано: 29 июля, 2024
Как известно, с каждым днем важность экологических проблем для человечества и внимание к экологии возрастают. В настоящее время в Узбекистане проводится ряд реформ и мер по улучшению экосистемы в целом, защите природы, разумному использованию ресурсов и формированию сознательного отношения людей к окружающей среде. В связи с этим, Ипотека-банк участвует в различных инициативах, организованных на основе подобных программ.
Недавно наши сотрудники успешно прошли 72-часовые курсы повышения квалификации, организованные Центром переподготовки и повышения квалификации работников, работающих в сфере охраны окружающей среды при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан. В ходе курса обучения опытные преподаватели предоставили нашим сотрудникам теоретические и практические знания и навыки в различных областях, связанных с экологией и социальной сферой. Мы считаем, что это, в свою очередь, поможет сотрудникам Ипотека-банка работать в этом направлении, опираясь на более богатый опыт и знания.
В ходе учебного курса наши сотрудники повысили свои знания и навыки по следующим темам:
- Систематическая организация процесса экологического образования;
- Правовые основы экологии и охраны окружающей среды;
- Правовое регулирование экологических отношений, внедрение механизма государственного и публичного управления;
- Эффективное использование системы экологических стандартов;
- Обеспечение экологической экспертизы, экологической стандартизации и экологической безопасности;
- Координация и контроль работ, связанных с отходами;
- Охрана окружающей среды, рациональное использование природных ресурсов в области экологии и экономики;
- Осуществление платежей за ущерб окружающей среде и урегулирование претензий;
- Охрана атмосферного воздуха, земельных и водных ресурсов, недр, флоры и фауны и их рациональное использование;
- Осуществление государственного, ведомственного и производственного экологического контроля;
- Проведение реформ, направленных на создание "зеленой экономики";
- Экологическая сертификация и экологический аудит;
- Экологический мониторинг, изменение климата и аналитический анализ;
- Организация и мониторинг общенационального проекта "Яшил макон" и повышение эффективности реформ, направленных на зеленую экономику;
- Экологический контроль и порядок его реализации.
В заключение следует отметить, что в ходе обучения наши сотрудники получили необходимые знания и навыки, связанные с данной областью деятельности. Эту работу мы продолжим и в будущем. Стоит подчеркнуть, что Ипотека-банк внедряет ряд инноваций в экологической и социальной сфере, основанных на европейских стандартах, и мы верим, что это принесет свои плоды в будущем.