Nashr etilgan: 29 iyul, 2022
«Fitch Ratings» xalqaro reyting agentligi tahlilchilarining fikriga koʼra, “Ipoteka-bank” АTIB ipoteka kreditlari boʼyicha kuchli franshizaga ega va tarixan ushbu segmentga alohida eʼtiborni qaratgan. Bankning sof foiz marjasi yaxshilangan va effektiv nazorat qilingan operatsion xarajatlar tufayli, oʼtgan yilda xarajatlarning daromadga nisbati (CIR) 34% gacha kamaygan. 2021 yilda bank kapitalining rentabelligi 20%ni tashkil etib, «Fitch Ratings» xalqaro agentligining reytingi boʼyicha Oʼzbekistondagi aksariyat banklarga nisbatan daromadli deb baholandi.
«Ipoteka-bank» АTIB Oʼzbekiston bank tizimida yirik banklardan biri boʼlib, bugungi kunda bank aktivlari boʼyicha 8 foiz ulushga ega boʼldi. Ipoteka-bank keyingi yillarda ham oʼzining bank mahsulotlarini koʼpaytirish, xizmat koʼrsatish sifatini oshirish va barcha biznes-segmentlaridagi mijozlariga yuqori sifatli xizmat koʼrsatishni maqsad qilib olgan.

Международное рейтинговое агентство «Fitch Ratings» утвердило рейтинги АКИБ «Ипотека-банк» на уровне «ВВ-/В» с прогнозом «Стабильный».
Опубликовано: 29 июля, 2022
По мнению аналитиков международного рейтингового агентства «Fitch Ratings», АКИБ «Ипотека-банк» имеет сильную франшизу по ипотечным кредитам и исторически уделял этому сегменту особое внимание. Благодаря эффективно контролируемым операционным расходам в прошлом году чистая процентная маржа банка улучшилась, а соотношение затрат к доходам (CIR) снизилось до 34%. В 2021 году рентабельность капитала банка составила 20%, и по рейтингу международного агентства «Fitch Ratings» он считается прибыльным по сравнению с большинством банков Узбекистана.
«Ипотека-банк» АТИБ является одним из крупнейших банков Узбекистана и на сегодняшний день имеет 8 процентную долю в банковских активах страны. В последующие годы АКИБ «Ипотека-банк» нацелен на расширение своих банковских продуктов, повышение качества обслуживания и предоставление качественных услуг своим клиентам во всех сегментах бизнеса.