Moliyaviy savodxonlik davr talabi
Yosh avlodni har tomonlama yetuk bo’lib voyaga yetishi va jamiyatda o’z o’rniga ega bo’lishida ularning egallagan puxta bilimi muhim o’rin egallaydi. Ayniqsa, moliyaviy saxodxonlik borasidagi ko’nikmalarni oshirilishida jamiyatning barcha a’zosi birday qatnashihi muhimdir.
Joriy yilning 25-27 aprel kunlari Buxoro viloyatining Kogon tumanidagi 18-sonli hamda Xorazm viloyatining Urganch shahridagi 7-sonli umumtaʼlim maktablarida “Moliyaviy barqarorlik”, “Moliyaviy rejalashtirish” va “Raqamli moliyaviy savodxonlik” mavzularida interfaol usulda mahorat darslari oʼtkazildi. Ochiq darslar davomida oʼquvchilar zamonaviy bank xizmatlari, toʼlov kartalaridan foydalanish usullari va uning afzalliklari, omonat va ularni jamgʼarish turlari, kiberxavfsizlik, daromad olish imkoniyatlari va kredit borasida maʼlumotlarga ega boʼlishdi. Tadbir soʼnggida, faol maktab oʼquvchilariga esdalik sovgʼalari topshirildi.
Ma’lumot o’rnida, aholining moliyaviy savodxonligini oshirish, jamgʼarish madaniyatini shakllantirishga xizmat qiluvchi “Umumjahon pul haftaligi” tadbiri Markaziy banki tashabbusi bilan har yili Respublikamizning turli hududlarida o’tkazib kelinadi.

Финансовая грамотность – спрос сегодняшнего времени
Глубокие знания, приобретенные молодым поколением, играют важную роль в том, чтобы в будущем они заняли свое место в обществе. Особенно важно, чтобы все члены общества участвовали в воспитании навыков финансовой грамотности.
25-27 апреля текущего года в общеобразовательных школах №18 Когонского района Бухарской области и №7 города Ургенча Хорезмской области прошли мастер-классы на темы «Финансовая устойчивость», «Финансовое планирование» и «Цифровая финансовая грамотность». На открытых занятиях ученики узнали о современных банковских услугах, способах использования платежных карт и их преимуществах, видах сбережений и их накоплении, кибер-безопасности и возможностях заработка. В завершение мероприятия активным участникам были вручены памятные сувениры.
Для информации, ежегодно по инициативе Центрального банка в различных регионах нашей Республики проводится акция «Всемирная неделя денег», служащая повышению финансовой грамотности населения и формированию культуры сбережений.
Вы можете регулярно знакомиться с информацией о финансовой грамотности через официальный сайт нашего банка и страницы в социальных сетях (Telegram, Instagram и Facebook).