MTS Bank Ipoteka-bank kartalariga to‘g‘ridan – to‘g‘ri transchegaraviy o‘tkazmalarni yo‘lga qo‘ydi.
Rossiyaning MTS-banki va Ipoteka-bank o‘rtasida mobil telefon raqami orqali pul o‘tkazmalari ekotizim xizmati yo‘lga qo‘yilganini ma’lum qildi. MTS bankning raqamli moliyaviy xizmatlarini amalga oshirilishi O‘zbekistonga rossiyalik sayyohlarning qiziqishi ortib borayotgani bilan ham izohlanadi.
Yo‘lga qo‘yilgan ushbu xizmat orqali nafaqat mijoz o‘z bank kartasini, balki to‘g‘ridan-to‘g‘ri yaqin qarindoshlari, do‘stlarining kartalarini to‘ldirish imkoni bo‘ladi. O‘tkazma mobil ilova orqali istalgan rossiya bank kartalaridan, elektron hamyon yoki MTS abonentlarining shaxsiy hisobidan rublda o‘tkaziladi. O‘tkazmalar rublda, keyinchalik konvertatsiya qilish va hisob valyutasida to‘lash sharti bilan amalga oshiriladi. MTS Bank orqali pul o‘tkazmalarini jo‘natishda komissiya undirilmaydi. O‘tkazmalar bir zumda amalga oshiriladi. Pul jo‘natishning eng kam miqdori 50 rublni va eng yuqori miqdori esa 300 ming rublni tashkil qiladi.
Buning uchun:
– “MTS Bank” ilovasi “To‘lovlar” bo‘limiga kirgan holda, “MDH/ Uzoq xorijga o‘tkazmalar”ga o‘tib, u yerdan “Ipoteka-bank O‘zbekiston” tanlanadi.
– Telefon raqami kiritilib, o‘tkazma miqdori ko‘rsatiladi. Foydalanuvchi amaliyotni bajarishdan avval o‘tkazma miqdori va hisob valyutasida to‘lanishi kerak bo‘lgan miqdor haqida ma’lumotga ega bo‘ladi.
Hamkorlik yuzasidan MTS Bankning hamkorlik tarmoqlari va integratsiya aloqalarini rivojlantirish guruhi rahbari Mixail Sharakin quyidagi fikrlarni bildirdi: “To‘g‘ridan-to‘g‘ri transchegaraviy pul o‘tkazmalarini tashkil etish strategiyasini amalga oshirish doirasida Ipoteka-bankda ochilgan fuqarolarning kartalariga pul o‘tkazmalari xizmatining yo‘lga qo‘yilishi mijozlarning keng doirasi uchun xizmat qilishiga mo‘ljallangan. Tezkor pul o‘tkazmalarini taqdim etish bo‘yicha bizning xizmatlarimiz O‘zbekistondagi hamkor banklarning keng tarmog‘ini qamrab olmoqda. Biz o‘zbek moliya tizimining eng nufuzli banklaridan biri – Ipoteka-bank yangi hamkorimizga aylanganidan mamnunmiz”.
Shuningdek, Mixail Sharakin 2022 yil yakuniga ko‘ra, Rossiyadan O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari hajmi 2,5 baravardan oshganini, bu esa ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik hajmi ortgani, shuningdek, turizmga bo‘lgan qiziqish yanada oshganidan dalolat berayotganini alohida qayd etdi.
O‘z o‘rnida, “Ipoteka-bank” Chakana savdo departamenti direktori Alik Stepanyan: “MTS Bank bilan hamkorlik mijozlarimizning keng doirasi uchun yuqori sifatli xizmat ko‘rsatish imkoniyatini joriy qilish yo‘lidagi navbatdagi qadam bo‘ldi. Biz mijozlarimizga bankka tashrif buyurmasdan, soniyalar ichida pul o‘tkazmalarini qabul qilish imkoniyatini taqdim etayotganimizdan mamnunmiz” deya ta’kidlab o‘tdi.
Shuni alohida qayd etish kerakki, “Ipoteka-bank” ATIB bugungi kunda o‘zining 3 mlndan ortiq mijozlariga ega bo‘lib, mamlakatimizning yirik tijorat banklari uchligiga kiradi.
Hozirga qadar, MTS bank MDH qatoriga kiruvchi davlatlarda ham to‘g‘ridan-to‘g‘ri pul o‘tkazmalari xizmatini yo‘lga qo‘ygan. Xususan, O‘zbekistonning HUMO va Uzkard, Tojikistonning milliy kartasi, Qirg‘iziston Elkartlari, Armanistonning barcha kartalari (jumladan, ArCa), Qozog‘iston va Ozarbayjon bank kartalari ham shular jumlasidandir.
Shuningdek, MDH banklariga telefon raqami orqali pul o‘tkazish xizmatlari faol rivojlanmoqda (O‘zbekistonda 30 bank, Qirg‘izistonda 4 ta, Tojikistonda 13 ta bank va moliya tashkiloti, Armaniston 2 ta bank). Bundan tashqari, bank - Kontakt xalqaro pul o‘tkazmalari tizimi, Unistream va Granat o‘tkazmalar xizmati, AsiaExpress orqali naqd pul olish bilan bog‘liq chet elga pul o‘tkazish xizmatini rivojlantirmoqda.

Объявлено о запуске сервиса денежных переводов между МТС-банком России и Ипотека-банком через номера мобильного телефона. Внедрение цифровых финансовых услуг МТС-банка также объясняется возрастающим интересом российских туристов к Узбекистану.
Через данную услугу клиент сможет пополнить не только свою банковскую карту, но и карты своих близких родственников и друзей. Перевод осуществляется в рублях через мобильное приложение с карты любого российского банка, электронного кошелька или лицевого счета абонента МТС. Переводы осуществляются в рублях с последующей конвертацией и оплатой в валюте счета. Комиссия за отправку денежных переводов через МТС Банк не взимается. Переводы осуществляются моментально. Минимальная сумма перевода — 50 рублей, максимальная — 300 000 рублей.
Для этого:
- Войдя в раздел «Платежи» приложения «МТС Банк», перейдите в раздел «СНГ/Междугородние переводы» и выберите там «Ипотека-банк Узбекистан».
- Вводится номер телефона и отображается сумма перевода. Перед выполнением операции у пользователя будет информация о сумме перевода и сумме к оплате в валюте счета.
Михаил Шаракин, руководитель группы по развитию сетей сотрудничества и интеграционных связей МТС Банка, высказал следующие мысли о сотрудничестве: Запуск сервиса переводов рассчитан на обслуживание широкого круга клиентов. Наши услуги по предоставлению мгновенных денежных переводов охватывают широкую сеть банков-партнеров в Узбекистане. Мы рады, что нашим новым партнером стал один из самых престижных банков узбекской финансовой системы – АКИБ «Ипотека-банк».
Также Михаил Шаракин отдельно отметил, что по итогам 2022 года объем денежных переводов из России в Узбекистан увеличился в 2,5 раза, что свидетельствует об увеличении объемов экономического сотрудничества двух стран, а также о возросшем интересе к туризму.
Также, Директор Департамента розничных продаж Ипотека-банка Алик Степанян отметил: «Сотрудничество с МТС Банком стало очередным шагом к внедрению возможности качественного обслуживания для широкого круга наших клиентов. Мы рады предложить нашим клиентам возможность получать денежные переводы за считанные секунды без посещения банка.
Следует отметить, что «Ипотека-банк» АТИБ на сегодняшний день имеет более 3 млн клиентов и входит в тройку крупнейших коммерческих банков нашей страны.
До настоящего времени МТС Банк запустил услуги прямых денежных переводов в странах СНГ. В частности, к ним относятся HUMO и UZCARD Узбекистана, национальная карта Таджикистана, Элкарт Кыргызстана, все карты Армении (включая АрКа), банковские карты Казахстана и Азербайджана.
Также активно развиваются услуги денежных переводов в банки СНГ по номеру телефона (30 банков в Узбекистане, 4 в Кыргызстане, 13 банков и финансовых организаций в Таджикистане, 2 банка в Армении). Кроме того, банк развивает услугу международных денежных переводов, связанную с получением наличных денежных средств через систему международных денежных переводов «Контакт», сервисы переводов «Юнистрим» и «Гранат», «АзияЭкспресс».