Nashr etilgan: 14 iyul, 2021
Ma’lum bo‘lishicha, ayrim kimsalar tomonidan o‘zlarini Ipoteka bank xodimi deb tanishtirgan holda, fuqarolarning xonadonlariga tashrif buyurib, ularga o‘z uylarini sotish va ipoteka kreditiga yangi turar joy olish kabi takliflarni bildirish holatlari uchramoqda.
“Ipoteka-bank” ATIB shuni ma’lum qiladiki, bu shaxslar bank xodimlari emas, balki ular yolg‘iz yoshi katta fuqarolarni ishonchiga kirib aldov yo‘li bilan ularni turar joylariga ega bo‘layotgan firibgarlardir.
Ushbu masala yuzasidan fuqarolarimizga quyidagilarni ma’lum qilamiz.
“Ipoteka-bank” ATIB filiallari va bank xizmatlari markazlari tomonidan bugungi kunda aholi uchun birlamchi va ikkilamchi ipoteka kreditlari ajratib kelinmoqda.
Biroq, ipoteka kreditlarini ajratilishida bankimiz xodimlari fuqarolarning xonadonlariga tashrif buyurib, bank mahsulotlarini targ‘ib qilish ishlarini amalga oshirmaydi.
Barcha ipoteka kreditlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni bankimiz sayti, tashkil etilgan Contact–markazi va bank filiallari orqali olish imkoni mavjud.
Fuqarolar tomonidan arizalar faqatgina filiallar va bank xizmatlari markazlari orqali qabul qilinib, ko‘rib chiqiladi. Kredit ajratish bo‘yicha qabul qilingan qarorlar fuqarolarning telefon raqamlariga sms ko‘rinishida jo‘natiladi.
Sizdan, yuqoridagi kabi holatga duch kelsangiz, ya’ni xonadoningizga noma’lum shaxslar Ipoteka bank nomidan kelib, turli xil kredit mahsulotlaridan foydalanishni targ‘ib qilsa, bankning 1233 qisqa raqamiga hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga xabar berishingizni so‘raymiz.

Будьте осторожен: мошенники!
Были случаи, когда неизвестные люди, представляясь сотрудниками АКИБ “Ипотека-банк”, посещают дома граждан и предлагают им продать собственное жильё и приобрести новое в счет ипотечных кредитов.
«Ипотека-банк» сообщает, что данные лица не имеют отношения к банку, а напротив они, мошенническим путем располагают к себе одиноких взрослых людей и входя к ним в доверие становятся собственниками их жилья.
Касательно данных ситуаций сообщаем гражданам следующее.
Филиалы и центры банковских услуг АКИБ “Ипотека-банк” в настоящее время предоставляют населению ипотечные кредиты на приобретение жилья на первичном и вторичном рынках.
Сотрудники АКИБ “Ипотека-банк” осуществляя ипотечное кредитование не занимаются посещением домов и квартир граждан с целью рекламы и продажи банковских продуктов.
Полная информация о любых видах ипотечных кредитов доступна на официальном веб-сайте нашего банка, в контакт-центрах и филиалах банка.
Заявки от граждан принимаются и рассматриваются только посредством предоставления их в филиалы банка и центры банковских услуг. Решения о выделении кредитов рассылаются на номера телефонов граждан в виде SMS-сообщений.
Если вы столкнулись с ситуацией, подобной описанной выше, то есть если к вам в квартиру от имени АКИБ “Ипотека-банк” пришли незнакомые люди и с подвигают Вас на использование различных кредитных продуктов, просим Вас сообщить об этом на короткий номер банка 1233, а также обращаться в правоохранительные органы.