Nashr etilgan: 12 dekabr, 2022
O‘tgan yilning sentabr oyida imzolangan kelishuv memorandumidan so‘ng, Ipoteka-bankni xususiylashtirish bo‘yicha oldi-sotdi shartnomasi OTP Bank nomidan Boshqaruv Raisi – Bosh direktor Sándor Csányi va Bosh direktor o‘rinbosari László Wolf hamda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi nomidan Moliya vaziri Timur Ishmetov va O‘zbekiston Respublikasi nomidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjaev tomonidan Toshkent shahrida imzolandi. OTP Bank O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligiga tegishli bo‘lgan 100% aksiyalarni (jami aksiyalarning qariyb 97%i) ikki bosqichda sotib oladi: dastlab aksiyalarning 75%i va uch yildan so’ng qolgan 25%i sotib olinadi. Bitim shartlari 2023-yilning birinchi yarimida to’laligicha amalga oshirilishi kutilmoqda. Ipoteka-bankning bozordagi ulushi 8,5 foizni tashkil etib, O‘zbekistonning beshinchi yirik banki hisoblanadi va chakana mijozlar soni 1,6 milliondan oshadi.
OTP Bank tomonidan O‘zbekiston bank sektorini xususiylashtirish jarayonlarida ishtirok etish yuzasidan O‘zbekiston hukumati bilan 2020-yilning oxiridan boshlab muzokaralar olib borilayotgan edi. Muzokaralar natijasida taraflar tomonidan o‘tgan yilning kuzida “Ipoteka-bank”ni potentsial xarid qilish to‘g‘risida kelishuv memorandumini imzolandi va bugun bitim shartlari bo‘yicha oldi-sotdi shartnomasi imzolandi. Hujjat Toshkent shahrida OTP Bank nomidan Boshqaruv Raisi va Bosh direktori Sándor Csányi va Bosh direktor o‘rinbosari László Wolf hamda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi nomidan Moliya vaziri Timur Ishmetov va O‘zbekiston Respublikasi nomidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjaev tomonidan imzolandi.
Shu bilan birga, OTP Bank va Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) o'rtasida Ipoteka-bankda kelgusidagi hamkorlik to'g'risida kelishuv memorandumi ham imzolandi. XMK bir necha yillardan buyon Ipoteka-bankni transformatsiya qilish bo'yicha yordam ko'rsatib kelmoqda hamda XMK bundan keyin ham OTP Bankni yangi salohiyatli aksiyador sifatida qo’llab–quvvatlashini va o’zaro hamkorlikni davom ettirishini bildirdi.
“Biz O‘zbekiston bank sektorini xususiylashtirishdagi ishtirokimizni ajoyib imkoniyat deb bilamiz. Bizning kelajakdagi maqsadimiz OTP guruhini O‘zbekiston bank bozoridagi asosiy ishtirokchisiga aylantirishdir. O'zbekistonda boshlangan islohotlar OTP Bank tarixida yangi sahifa ochish uchun ajoyib imkoniyat yaratdi. So'nggi yillarda biz yevropa standartlari asosida ishlovchi turli toifadagi operatsion modellar, rentabellik koeffitsientlari va an'analariga ega ishtirokchilardan iborat xalqaro kompaniya yaratishga erishdik. OTP Group hozirda Yevropaning 11 mamlakatida faoliyat yuritadi va biz ushbu hududlardagi faoliyatimiz davomida katta tajribaga ega bo‘ldik. Bugun imzolagan shartnomamiz bizning faoliyatimizni yana 36 million aholisi bo’lgan O’zbekiston bozorida davom ettirish imkonini beradi. Ushbu bitim biz uchun ham yangi ham qiyin vazifadir. Ishonchim komilki, biz innovatsion mahsulotlarimiz va xizmatlarimiz orqali O‘zbekiston iqtisodiyotining yanada jadal rivojlanishiga o’z hissamizni qo‘sha olamiz va OTP Bank aksiyadorlari uchun ham sezilarli qiymat yaratamiz”, – dedi Toshkentda shartnoma imzolangandan so‘ng Boshqaruv Raisi va Bosh direktori Sándor Csányi.
“Ipoteka-bank” aktivlar hajmi bo‘yicha O‘zbekistonning beshinchi yirik banki bo’lib, bozor ulushi 8,5 foizni tashkil etadi hamda 1,6 milliondan ortiq chakana mijozlar, respublika bo’ylab 39 ta filiallar, 193 ta bank ofislari va yirik korporativ mijozlarga ega. Mahalliy bank sektorining jadal o'sishiga mos ravishda bank aktivlari so'nggi uch yil ichida yuqori suratlarda o’sib, kredit portfeli o'rtacha yillik 20 foizga va depozit portfeli 24 foizga oshdi. So'nggi yillarda bankning sof foydasi ham doimiy ravishda oshib bormoqda. Ipoteka-bank qoshida moliyaviy lizing xizmatini ko’rsatuvchi Ipoteka Lizing va sug'urta xizmatlarini taqdim etuvchi Imkon Sug'urta sho’ba kompaniyalari faoliyat yuritadi. Bankning har ikki sho'ba korxonasi tuzilgan bitimning bir qismi hisoblanadi. Bitim bo’yicha to’lovlar 2023 yilning birinchi yarmiga qadar amalga oshirilishi kutilmoqda.
OTP Bank bilan oldi-sotdi shartnomasining imzolanishi O‘zbekistonning strategik tashabbuslaridan kelib chiqib amalga oshirilmoqda. Xususan, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 12-maydagi PF-5992-sonli Farmoni bilan tasdiqlangan “2020-2025-yillarda O‘zbekiston bank tizimini isloh qilish strategiyasi”ga muvofiq, yirik davlat banklarini strategik investorlar tomonidan bosqichma-bosqich xususiylashtirish ko‘zda tutilgan.
OTP Bank kabi yirik xorijiy bankning mahalliy bozorga kirib kelishi raqobatni kuchayishiga, korporativ boshqaruv standartlarini takomillashtirilishiga hamda bank xizmatlari sifatini oshishiga xizmat qiladi”, – deya ta’kidladi bitim imzolash marosimidan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Moliya vaziri Timur Ishmetov.
“Bu bitim Ipoteka-bankning rivojlanish va transformatsiya jarayonlardagi muhim bosqich boʻlib, biz ushbu bitimning imzolanishidan xodimlarimiz va mijozlarimiz uchun juda mamnunmiz, – dedi Ipoteka-bank Boshqaruv Raisi Elyor Inomjonov. “Ipoteka-bank OTP Bank Group hamkorligida bank xodimlari uchun ish faoliyati davomida qulay muhit va imkoniyatlar yaratadi hamda mijozlarimizga yanada yaxshi xizmat ko‘rsatish uchun yangi va o‘ziga xos tajriba va texnologiyalar olib kiradi”.
OTP guruhi Markaziy va Sharqiy Yevropa mintaqasidagi yetakchi moliyaviy guruhlardan biri boʻlib, moliyaviy oʻsish boʻyicha salmoqli natijalarga erishgan, yuqori rentabellik, barqaror kapital va likvidlik pozitsiyalariga ega. Mazkur guruh 11 mamlakatda 36 000 ga yaqin xodimlarga ega bo'lib, deyarli 16 millionga yaqin mijozlarga universal moliyaviy xizmatlar ko'rsatib kelmoqda. Mintaqaning bank tizimida eng faol konsolidator sifatida, OTP guruhi 2000-yillarning boshidan buyon 23 ta bankni muvaffaqiyatli sotib olgan va birlashtirgan. Bugungi kunda bank Vengriya, Bolgariya, Serbiya va Chernogoriya bozorlarida yetakchi hisoblanadi va Sloveniyada bitim tuzish bo’yicha zarur ruxsatnomalar olinganidan so'ng tez orada u bozorda ham yetakchiga aylanishi kutilmoqda. OTP guruhi shtab-kvartirasi Vengriyada joylashgan bo'lib, mulkchilikning diversifikatsiyalangan va shaffof tizimiga ega. Bank guruhi 1995 yildan beri Budapesht fond birjasida ro'yxatda turadi.
O’zbekistonda moliya sektorining rivojlanishi Guruhning yanada o’sishi uchun katta imkoniyatlarni yaratadi. So’nggi islohotlar natijasida tobora ochiq bo'lib borayotgan istiqbolli iqtisodiyotda mijozlar va ularning ehtiyojlari tez o'sishi kutilmoqda, bu esa O’zbekiston bank bozori tomonidan biznes uchun ko’plab yangi imkoniyatlarini taklif etadi.

After the memorandum of agreement signed in September last year, the purchase and sale contract on the privatisation of Ipoteka Bank was signed on behalf of OTP Bank by Chairman & CEO Sándor Csányi and Deputy CEO László Wolf and by Finance Minister Timur Ishmetov on behalf of the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan and Deputy Prime Minister and Minister of Investments and Foreign Trade Jamshid Khodjaev on behalf of the Republic of Uzbekistan in Tashkent. OTP Bank will purchase 100% of the shares held by the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan (nearly 97% total shareholding) in two steps: 75% of the shares now and the remaining 25% three years after the financial closing of the first transaction. The financial closure of the first transaction is expected to take place in the first half of 2023. Ipoteka Bank is the fifth largest bank of Uzbekistan, with a market share of 8.5 percent and a retail clientele of more than 1.6 million.
OTP Bank had negotiated with the Uzbek government since the end of 2020 on possibilities to participate in the privatisation of the Uzbek banking sector. As a result of the negotiations, the parties signed a memorandum of agreement last autumn about the potential purchase of Ipoteka Bank, and have today signed the purchase and sale contract on the terms of the transaction. The document was signed on behalf of OTP Bank by Chairman & CEO Sándor Csányi and Deputy CEO László Wolf and by Finance Minister Timur Ishmetov on behalf of the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan and Deputy Prime Minister and Minister of Investments and Foreign Trade Jamshid Khodjaev on behalf of the Republic of Uzbekistan in Tashkent.
Furthermore, OTP Bank and the International Finance Corporation (IFC) have agreed to cooperate on Ipoteka Bank in the future. IFC has been providing financing and transformation support to Ipoteka Bank for several years and IFC confirmed it is committed to continuing its support and cooperating with OTP Bank as the new majority shareholder.
We see our participation in the privatisation of the Uzbek banking sector as a wonderful opportunity. Our long-term goal is to make OTP Group a key player in the Uzbek banking market. The reforms commenced in Uzbekistan afford an excellent opportunity to open a new chapter in the history of OTP Bank. In recent years, we have successfully forged a seamlessly operating international company of a significant size by European standards, from numerous members of different sizes, operating models, profitability ratios and traditions. OTP Group is currently present in 11 European countries, and we have acquired a wealth of experience during our acquisitions. The Uzbek transaction continues our expansion in a market of nearly 36 million people. This acquisition is also a new and challenging task for us. I am confident that with our innovative products and services, we can contribute to the further dynamic development of the Uzbek economy and create significant value for OTP Bank's shareholders as well,” said Chairman & CEO Sándor Csányi in Tashkent after the signing of the contract.
In terms of assets, Ipoteka Bank is the fifth largest bank of Uzbekistan with a market share of 8.5%, a retail clientele of more than 1.6 million, 39 branches operating as regional centres, 193 customer service points and a substantial corporate clientele. In line with the dynamic growth of the local banking sector, the assets of the bank grew spectacularly over the past three years at an annual rate of 20% on average in the loan portfolio and 24% in the deposit portfolio. The bank’s profit after tax has also exhibited continuous improvement in recent years. Ipoteka Bank has two smaller subsidiaries: Ipoteka Leasing, which is engaged in financial leasing, and Imkonsugurta, a subsidiary offering insurance service. Both subsidiaries are also part of the transaction. The financial closure of the transaction is expected to take place in the first half of 2023.
"Signing of the Sale and Purchase Agreement with OTP Bank fully corresponds to strategic initiatives of Uzbekistan. According to the Strategy of reforming the banking system of Uzbekistan for 2020-2025 years, approved by Presidential Decree ¹UP-5992 of May 12, 2020, it is planned to carry out step-by-step privatization of large state banks by strategic investors.
Arrival to the local market of such a large foreign bank as OTP Bank will contribute to strengthening of competition, improving standards of corporate governance and improving the quality of banking services," the Minister of Finance of the Republic of Uzbekistan Timur Ishmetov noted after the signing ceremony.
“This is a significant milestone in Ipoteka-bank’s journey of growth and transformation, and we are extremely pleased with this outcome for our consumer colleagues and clients,” said Elyor Inomjonov, Ipoteka-bank’s Executive Board Chairman.We believe that together with the OTP Bank Group Ipoteka-bank will provide employees an excellent environment to build their careers and bring in new and unique perspectives, expertise, and technologies to better serve our clients.”
OTP Group is one of the leading financial groups in the Central and Eastern European region, with an exceptional growth track record, outstanding profitability and a stable capital and liquidity position. With nearly 36 000 employees in 11 countries, the Group provides universal financial services to nearly 16 million customers. As the most active consolidator in the banking sector of the region, the Group has successfully acquired and integrated 23 banks since the early 2000s. Currently, the Bank is a market leader in Hungary, Bulgaria, Serbia, and Montenegro, and is expected to become a market leader in Slovenia soon after obtaining the necessary competition authority permits to conclude the transaction. OTP Group is headquartered in Hungary and has a diversified and transparent ownership structure. The Banking Group has been listed on the Budapest Stock Exchange since 1995.
In Uzbekistan, the development of the financial sector opens up significant scope for further growth for the Group. The Uzbek banking market offers numerous new business opportunities, with both the clientele and customer needs expected to grow strongly in a dynamic economy that is becoming increasingly open thanks to recent reforms.