“Fitch Ratings” xalqaro reyting agentligiga koʼra, “Ipoteka-bank” АTIB aktsiyalari nazorat paketining OTP bankka sotilishi bank reytinglariga taʼsir koʼrsatmaydi
Nashr etilgan: 11 noyabr, 2021
Joriy yil 2 noyabrda «Fitch Ratings» xalqaro reyting agentligi tomonidan eʼlon qilingan press-relizga koʼra, «Ipoteka-bank» aktsiyadorlik tijorat ipoteka bankida Oʼzbekiston xukumatining majoritar ulushining Vengriyaning OTP bankiga sotilishi bank reytinglariga taʼsir koʼrsatmaydi.
Аgentlik tahlilchilarining fikricha, bankning hozirgi “BB-” darajada “Barqaror” istiqboldagi reytingi davlatning majoritar aktsiyadorligi, tizimda muhim ahamiyatga egaligi, bugungi kunda iqtisodiy va ijtimoiy siyosatda rolь oʼynashi, tarixan davlat tomonidan bankning kapital va likvidliligi qoʼllab-quvvatlanishi asos boʼlgan. Shuningdek, bankning ipoteka va kichik biznesni kreditlashdagi tizimli salohiyati, kapitalning mustaxkam buferi va moʼʼtadil daromadlilik faktorlari eʼtiborga olingan.
Shuningdek, «Bankning boshqaruv ulushi OTPga sotilgan taqdirda, Fitch Ipoteka-bankka reyting berilishida davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlash omilini hisobga olishni toʼxtatadi, biroq bu holatda OTPning ehtimoliy koʼmagi inobatga olinadi. Fitch OTPning qoʼllab-quvvatlash salohiyatini yuqoriroq va kamida Oʼzbekistonning “BB-” darajasida baholaydi. <…> Fitch, Ipoteka-bank xususiylashtirilgan taqdirda, yangi aktsiyadorning bankni qoʼllab-quvvatlashga moyilligini baxolaydi, agentlik bazaviy stsenariy boʼyicha qoʼllab-quvvatlash yuqori boʼlishini kutmoqda.» - deya qayd etiladi «Fitch Ratings» xalqaro reyting agentligi press-relizida.
Qayd etish lozimki, 2021 yil 30 iyulda Fitch Ipoteka-bankning reytinglarini “BB-” darajasida “Barqaror” istiqbolida baxolagan va bank reytingiga taʼsir koʼrsatuvchi asosiy omillarni keltirib oʼtgan (www.fitchratings.com).

Fitch says: Ipoteka Bank’s ratings will likely to be unaffected by potential sale of controlling stake to OTP
Posted by: 11 november, 2021
According to the press-release issued by Fitch ratings, the international rating agency on the 2nd of November 2021, the Ipoteka Bank’s ratings are unlikely to be influenced by the potential sale of a majority stake to OTP.
The agency’s analysts specify that current rating at 'BB-' with a “Stable” outlook considers the bank's majority state ownership, moderate systemic importance, current role in the government's economic and social policy, the low cost of potential support relative to sovereign international reserves and a record of capital and liquidity support from the state. Moreover, the bank's significant franchise in SME and mortgage lending, a solid capital cushion, and moderate profitability are also considered as factors of assessment.
In addition, «If a controlling stake is ultimately sold to OTP, Fitch will stop factoring government support into Ipoteka's ratings, but will likely consider potential support from OTP. Fitch would view OTP’s ability to support as more reliable than that of the Uzbekistan authorities, given the latter’s ‘BB-' rating. <…> Fitch will assess the new owner's propensity to support Ipoteka if the privatization is completed, but the agency's base case is that this would be high» -noted in the Fitch’s press-release.
Besides that, on 30 July 2021, Fitch affirmed Ipoteka Bank at 'BB-' with a “Stable” outlook and commented on the key rating drivers and sensitivities (www.fitchratings.com).
Ipoteka-bank is integrating into the best international corporate governance practices and has successful record in raising capital from reputable institutional investors, and the