“Fitch Ratings” xalqaro reyting agentligiga koʼra, “Ipoteka-bank” АTIB aktsiyalari nazorat paketining OTP bankka sotilishi bank reytinglariga taʼsir koʼrsatmaydi
Nashr etilgan: 11 noyabr, 2021
Joriy yil 2 noyabrda «Fitch Ratings» xalqaro reyting agentligi tomonidan eʼlon qilingan press-relizga koʼra, «Ipoteka-bank» aktsiyadorlik tijorat ipoteka bankida Oʼzbekiston xukumatining majoritar ulushining Vengriyaning OTP bankiga sotilishi bank reytinglariga taʼsir koʼrsatmaydi.
Аgentlik tahlilchilarining fikricha, bankning hozirgi “BB-” darajada “Barqaror” istiqboldagi reytingi davlatning majoritar aktsiyadorligi, tizimda muhim ahamiyatga egaligi, bugungi kunda iqtisodiy va ijtimoiy siyosatda rolь oʼynashi, tarixan davlat tomonidan bankning kapital va likvidliligi qoʼllab-quvvatlanishi asos boʼlgan. Shuningdek, bankning ipoteka va kichik biznesni kreditlashdagi tizimli salohiyati, kapitalning mustaxkam buferi va moʼʼtadil daromadlilik faktorlari eʼtiborga olingan.
Shuningdek, «Bankning boshqaruv ulushi OTPga sotilgan taqdirda, Fitch Ipoteka-bankka reyting berilishida davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlash omilini hisobga olishni toʼxtatadi, biroq bu holatda OTPning ehtimoliy koʼmagi inobatga olinadi. Fitch OTPning qoʼllab-quvvatlash salohiyatini yuqoriroq va kamida Oʼzbekistonning “BB-” darajasida baholaydi. <…> Fitch, Ipoteka-bank xususiylashtirilgan taqdirda, yangi aktsiyadorning bankni qoʼllab-quvvatlashga moyilligini baxolaydi, agentlik bazaviy stsenariy boʼyicha qoʼllab-quvvatlash yuqori boʼlishini kutmoqda.» - deya qayd etiladi «Fitch Ratings» xalqaro reyting agentligi press-relizida.
Qayd etish lozimki, 2021 yil 30 iyulda Fitch Ipoteka-bankning reytinglarini “BB-” darajasida “Barqaror” istiqbolida baxolagan va bank reytingiga taʼsir koʼrsatuvchi asosiy omillarni keltirib oʼtgan (www.fitchratings.com).

Fitch заявляет: Потенциальная продажа контрольной доли банку OTP не затронет рейтинги Ипотека-Банка
Согласно пресс-релизу международного рейтингового агентства Fitch ratings от 2 ноября 2021 года, вероятная продажа правительством Узбекистана контрольного пакета акций венгерскому OTP Bank Plc. («OTP») не повлияет на рейтинги Акционерного коммерческого ипотечного банка «Ипотека-Банк».
Аналитики агентства указывают, что несмотря на приватизацию банка, рейтинг учитывает владение государством мажоритарной собственность, умеренную системную значимость банка, роль в проводимой государством экономической и социальной политике, низкое отношение потенциальной поддержки к международным резервам государства, а также историю обеспечения государством капитала и ликвидности. В качестве факторов оценки также рассматриваются значимость бренда банка в области МСБ и ипотечного кредитования, прочная подушка капитала и умеренная доходность.
Кроме того, «Если контрольный пакет будет в итоге продан OTP, Fitch перестанет учитывать фактор господдержки в рейтингах Ипотека-Банка, но, вероятно, будет учитывать потенциальную поддержку от OTP. Fitch рассматривало бы способность OTP предоставлять поддержку как более надежную в сравнении с властями Узбекистана с учетом суверенного рейтинга «BB-». <…> Fitch оценит готовность нового владельца предоставлять поддержку Ипотека-Банку в случае завершения приватизации, но, согласно базовому сценарию агентства, она будет высокой»
- отмечается в пресс-релизе Fitch.
Кроме того, 30 июля 2021 года Fitch подтвердило рейтинги Ипотека-банка на уровне «BB-» со «стабильным» прогнозом и прокомментировало ключевые рейтинговые факторы и факторы, которые могут влиять на рейтинги в будущем (www.fitchratings.com).