Bank risklarini boshqarish departamenti risk koordinatorlari uchun vebinar o‘tkazdi
2022-yil 9-iyun kuni Bank risklarini boshqarish departamenti xodimlari tomonidan bank filiallari va bosh ofis bo‘linmalarining risk koordinatorlari uchun risk madaniyati darajasini oshirish hamda operatsion risklar nazorati va o‘z-o‘zini baholashga bag‘ishlangan vebinar o‘tkazildi.
Xalqaro korporativ boshqaruv standartlarining zamonaviy talablariga hamda Bank nazorati bo‘yicha Bazel qo‘mitasining tavsiyalariga muvofiq joriy yilning may oyida “Ipoteka-bank”ning Operatsion risklarni boshqarish siyosati yangilandi.
Operatsion risklarni samarali boshqarish bo‘yicha mazkur Siyosatda belgilangan talablarga rioya etilishini ta’minlash maqsadida bankning tarkibiy bo‘linmalari va filiallari himoyaning birinchi chizig‘i bo‘lib xizmat qiladi, bu esa ularning faoliyat yo‘nalishiga xos bo‘lgan risklarni aniqlash va ularni samarali boshqarish vositalarini belgilab olishni anglatadi.
Vebinarda risk madaniyatini shakllantirish va rivojlantirishning asosiy masalalari, kredit, operatsion, bozor, ekologik va ijtimoiy risklarning tushunchalari va asosiy xususiyatlari, shuningdek, bankning barch darajadagi xodimlariga risklarni boshqarish sohasida tushuncha va bilim zarurligi haqida batafsil tushuntirildi. Bankning Bosh ofisi va filiallari tuzilmalaridagi risk koordinatorlar barcha turdagi operatsion risklarni aniqlash va monitoring qilish, shuningdek, Bank risklarini boshqarish departamentiga hisobotlarni elektron shaklda “CRM-OLI” дастури орқали taqdim etish uchun mas’ul ekanliklari eslatib o’tildi.
Vebinar interaktiv, savol-javob tarzida o‘tkazildi, risk koordinatorlarga mavzu bo’yicha taqdimot o’tkazilib, operatsion risklarni aniqlash va yuzaga kelgan operatsion yo‘qotishlarni hisoblash tartibi batafsil tushuntirish berildi.

Департаментом управления банковскими рисками проведен вебинар для риск-координаторов
9 июня 2022 года сотрудниками Департамента управления банковскими рисками был проведен вебинар для риск-координаторов филиалов банка и подразделений головного офиса, посвященный повышению уровня риск-культуры и вопросам выявления и самооценки операционных рисков.
В соответствии с современными требованиями Международных стандартов корпоративного управления и рекомендациями Базельского комитета по банковскому надзору в мае текущего года была обновлена «Политика по управлению операционным риском АКИБ Ипотека-банк».
В целях обеспечения соблюдения требований, изложенных в Политике, для эффективного управления операционными рисками, бизнес-подразделения и филиалы банка выполняют роль первой линии защиты, что означает выявление рисков, присущих их направлению деятельности, и определение инструментов для управления этими рисками.
На вебинаре были подробно объяснены основные вопросы формирования и развития риск-культуры, понятия и основные особенности кредитных, операционных, рыночных, экологических и социальных рисков, а также необходимость понимания и знаний в сфере управления рисками и применение их на практике сотрудниками банка на всех уровнях. Было отмечено, что риск-координаторы в структурах головного офиса и филиалах банка несут ответственность за выявление и мониторинг всех видов операционного риска, а также направляют отчетность в Департамент управления банковскими рисками в электронном виде через программу СRM-OLI.
Вебинар был проведен в интерактивном режиме в форме вопросов и ответов, риск-координаторам были предоставлены тематическая презентация, подробное объяснение порядка выявления операционных рисков и расчетов понесенных операционных убытков.