Yangi tahrirdagi Mehnat kodeksi amalda
“Ipoteka-bank” АTIB Bosh ofisi va barcha filiallar xodimlari ishtirokida yangi tahrirdagi Mehnat kodeksining ahamiyati va mazmun-mohiyatiga bagʼishlangan davra suhbati tashkil etildi.
Davlatimiz rahbarining 2022 yil 28 oktyabrdagi “Oʼzbekiston Respublikasining Mehnat kodeksini tasdiqlash toʼgʼrisida”gi Qonuni asosida tasdiqlangan yangi tahrirdagi Mehnat kodeksi sohalar doirasidagi barcha mehnat munosabatlarini oʼz ichiga oladi.
Tadbir avvalida soʼzga chiqqan, bank Boshqaruvi Raisining birinchi oʼrinbosari Farrux Botirov jamiyatimizning har sohasida tashkiliy-huquqiy, ijtimoiy va qonunchilik normalari xalqaro standartlar boʼyicha mukammalashib borayotganini taʼkidlab oʼtdi.
Shuningdek, Toshkent davlat yuridik universiteti falsafa fanlari nomzodi Rashid Mamatqulov va katta oʼqituvchi Muhammadamin Karimjonovlar tomonidan Kodeksda bandlik, individual mehnat munosabatlari, xodimlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirishga doir munosabatlar, xodimlarning mehnat huquqini himoya qilish hamda mehnat nizolarini nazarda tutuvchi normalar qoʼshilgani aytib oʼtildi.
Davra suhbati turli savol-javoblar bilan yakunlandi.
Maʼlumot oʼrnida, Yangi tahrirdagi Mehnat kodeksining hajmi avvalgisiga nisbatan ikki barobar katta boʼlib, 581 moddani oʼz ichiga olgan. Kodeks loyihasini ishlab chiqish davomida 10 dan ortiq xalqaro tashkilot konventsiyalari va davlat tajribasi oʼrganilib, bir yil davomida chuqur tahlil etilgan.

Опубликовано: 10 февраля, 2023
В головном офисе АКИБ «Ипотека-банк» с участием сотрудников Головного офиса и всех филиалов прошло мероприятие где обсуждалось содержание новой редакции Трудового кодекса.
Новая редакция Трудового кодекса, утвержденная на основании Закона главы нашего государства от 28 октября 2022 года «Об утверждении Трудового кодекса Республики Узбекистан», включает в себя все трудовые отношения внутри сфер.
Выступая в начале мероприятия, первый заместитель Председателя Правления банка Ф. Ботиров отметил, что организационно-правовые, социальные и законодательные нормы во всех сферах жизни нашего общества совершенствуются в соответствии с международными стандартами.
Также Рашид Маматкулов, кандидат философских наук Ташкентского государственного юридического университета и старший преподаватель юридического университета Мухаммадамин Каримжонов отметили, что Кодекс включает в себя нормы о занятости, индивидуальных трудовых отношениях, отношениях по переподготовке и повышению квалификации работников, защите трудовых прав работников, и трудовые споры.
Для информации, размер нового Трудового кодекса в два раза больше предыдущего и включает 581 статью. При разработке проекта кодекса в течение года изучались и тщательно анализировались конвенции более 10 международных организаций и опыт других государств.