Navbatdagi tranzaksiya amalga oshdi
O‘zbekistonning yirik moliyaviy xizmatlar ko‘rsatuvchi bank muassasasi – “Ipoteka-bank” ATIBning O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va Moliya vazirligi egaligidagi aksiyalari 75 foizini sotib olib, mamlakatimiz bank sektorini xususiylashtirishda ishtirok etayotgan OTP Bank “Ipoteka-bank” ATIB ustav kapitaliga qo‘shimcha ~70,0 mln. AQSH dollari miqdorida to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya kiritgan holda, bank kapitalidagi o‘z ulushi miqdorini 79,6 foizga yetkazdi.
"Ipoteka-bank" ATIBning aksiyalarini qo‘shimcha 21-chiqarilishi to‘g‘risidagi qaroriga asosan emissiya qilingan 844 633 300 000 dona oddiy aksiyalar paketi, “Ipoteka-bank” ATIB va OTP bank o‘rtasida tuzilgan oldi-sotdi shartnomasiga asosan OTP bankka joylashtirildi.
OTP Bank tomonidan kiritilgan ushbu investitsiya hisobiga “Ipoteka-bank” ATIB ustav kapitali 28,3 foizga oshib, 3 834,2 mlrd. so‘mga yetdi. Bu, o‘z navbatida, bankning mamlakatimiz moliyaviy xizmatlar bozoridagi mavqei mustahkamlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

Next transaction completed
OTP Bank, which is involved in the privatization of our country's banking sector, has acquired 75% of the shares of Uzbekistan's largest financial services provider, JSCMB Ipoteka Bank, previously owned by the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan. OTP Bank has increased the charter capital of JSCMB Ipoteka Bank by approximately 70.0 million US Dollars through direct investment, raising its ownership in the bank to 79.6%.
Under the purchase agreement between JSCMB Ipoteka Bank and OTP Bank, a total of 844,633,300,000 ordinary shares have been issued and placed in the bank as part of the 21st issue of shares.
As a result of this investment, the authorized capital of JSCMB Ipoteka Bank has increased by 28.3% to reach 3,834.2 billion soums. This, in turn, has a positive effect on strengthen the bank's position in our country's financial services market.