“Moodys” Ipoteka-bank depozit reytingini “B1” dan “Ba3” darajaga koʼtardi
2023 yil 24 yanvarda «Moodys» xalqaro reyting agentligi Oʼzbekistondagi bir qancha banklar boʼyicha reytinglarni yangiladi. Xususan, Moodys hisobotiga koʼra Ipoteka-bankning uzoq muddatli xorijiy va milliy valyutadagi depozit reytinglari “Barqaror” istiqbol bilan “B1” dan “Ba3” darajaga koʼtarildi.
Reytingning oshirilishiga, Moody'sning fikricha, Oʼzbekiston suveren reytingining koʼtarilishi hamda Ipoteka-bankning davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlanishi asos boʼlgan.
Shuningdek, Moodys tahliliga koʼra, kelgusi 12-18 oy davomida Ipoteka-bankning kredit profili barqaror holda saqlanib qolinishi kutilayotganligi sababli, reyting istiqboli “Barqaror” darajada baholanmoqda.
Ipoteka-bank keyingi yillarda ham oʼzining bank mahsulotlarini koʼpaytirish, xizmat koʼrsatish sifatini oshirish va barcha biznes-segmentlaridagi mijozlariga yuqori sifatli xizmat koʼrsatish orqali daromadlilikni oshirishni maqsad qilib olgan.

Moody’s upgraded Ipoteka-bank’s deposit rating to “Ba3” from “B1”
On the 24th of January 2023, Moody’s international rating agency took rating actions on Uzbek banks. Particularly, according to the report Ipoteka-bank’s long-term foreign and local-currency deposit ratings were uplifted to “Ba3”, with a “Stable” outlook.
The rise in ratings reflects Moody's assessment that Ipoteka-bank's new ratings followed the sovereign rating action on Uzbekistan and considers the strong government support to the Bank.
Moreover, the agency’s analysts specify that Ipoteka-bank’s outlook will remain stable and supported by a broadly stable credit profile in the next 12-18 months.