“Moodys” Ipoteka-bank depozit reytingini “B1” dan “Ba3” darajaga koʼtardi
2023 yil 24 yanvarda «Moodys» xalqaro reyting agentligi Oʼzbekistondagi bir qancha banklar boʼyicha reytinglarni yangiladi. Xususan, Moodys hisobotiga koʼra Ipoteka-bankning uzoq muddatli xorijiy va milliy valyutadagi depozit reytinglari “Barqaror” istiqbol bilan “B1” dan “Ba3” darajaga koʼtarildi.
Reytingning oshirilishiga, Moody'sning fikricha, Oʼzbekiston suveren reytingining koʼtarilishi hamda Ipoteka-bankning davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlanishi asos boʼlgan.
Shuningdek, Moodys tahliliga koʼra, kelgusi 12-18 oy davomida Ipoteka-bankning kredit profili barqaror holda saqlanib qolinishi kutilayotganligi sababli, reyting istiqboli “Barqaror” darajada baholanmoqda.
Ipoteka-bank keyingi yillarda ham oʼzining bank mahsulotlarini koʼpaytirish, xizmat koʼrsatish sifatini oshirish va barcha biznes-segmentlaridagi mijozlariga yuqori sifatli xizmat koʼrsatish orqali daromadlilikni oshirishni maqsad qilib olgan.

Moody’s повысило депозитый рейтинг Ипотека-банка с «В1» до «Ba3»
24 января 2023 года международное рейтинговое агентство Moody’s пересмотрел депозитные рейтинги узбекских банков. В частности, согласно отчету, долгосрочные рейтинги депозитов в иностранной и национальной валюте Ипотека-банка повышены до «Ba3» с прогнозом «Стабильный».
Повышение рейтингов отражает оценку агентства Moody's о том, что новые рейтинги Ипотека-банка последовали за действиями по суверенному рейтингу Узбекистана, и учитывает сильную поддержку банка со стороны государства.
Кроме того, аналитики агентства уточняют, что прогноз Ипотека-банка останется стабильным и поддерживается в целом стабильным кредитным профилем в ближайшие 12-18 месяцев.