Salomatlik – tuman boylik
Mamlakatimizda davom etayotgan pandemiya salomatlik tuman boylik ekanini yana bir bor eslatgandek go‘yo. Bugun ommaviy sportni jadal rivojlantirish, aholi orasida sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib qilish orqali aholi salomatligini mustahkamlash mumkinligiga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bankimiz Bosh ofisida bo‘lib o‘tgan galdagi tadbir ham aynan shu mavzu doirasida bo‘ldi. O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari Ilьmira Basitxanova, Toshkent tibbiyot akademiyasi ko‘p tarmoqli klinikasi bosh shifokori, O’zLiDeP Toshkent shahar Kengashi deputati Dildora Rustamova, "Doktor D" xususiy klinikasi bosh shifokorining davolash ishlari bo‘yicha o‘rinbosari, O’zLiDeP Chilonzor tuman Kengashi raisining Ayollar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Dilobar Mirraximovalar o‘zlarining qiziqarli ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Sog‘liqni saqlash tizimidagi etakchi mutaxassislar ishtirokida tashkillashtirilgan ushbu tadbirda bugungi kasalliklarni keltirib chiqaruvchi omillar, pandemiya sharoitidan kelib chiqib, sog‘lom turmush tarziga odatlanish va kelajak avlodni shu ruhda tarbiyalash kerakligi qayd etildi. Bu borada oilada, ishxonada, jamoada faollikka intilish, to‘g‘ri ovqatlanish, jismoniy mashqlarni kanda qilmaslik haqida tushunchalar berildi, hayotimizda uchrayotgan holatlar, yurtimizdagi vaziyat tahlil qilindi. Jonli misollar, ochiq muloqot ko‘rinishida tashkil etilgan yig‘ilishda ayollar va bolalar salomatligini asrash, aholini barcha qatlamini jismoniy faol hayot tarziga o‘rgatish ayniqsa muhimligiga urg‘u berildi. “1000 qadam”, “5000 qadam” loyihalarini ijtimoiy hayotga izchil tatbiq etish, har bir vatandoshimiz salomatligi avvalombor, o‘ziga bog‘liq ekanini uqdirish, “Sog‘ tanda-sog‘lom aql” g‘oyasini ilgari surish, bu kabi odatlarni oilalardan boshlash va ota-onalar tashabbuskor bo‘lishi kerakligi Sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari Ilьmira Basitxanova tomonidan ta’kidlab o‘tildi.
“Biz har bir ayol salomatligini mustahkamlash borasida alohida davlat dasturlari ishlab chiqilayotgani haqidagi quvonchli xabarni Sizlar bilan bo‘lishmoqchiman. Sohada keng ko‘lamli islohotlar olib borilmoqda va bu tez orada o‘zining yaxshi natijalari bilan namoyon bo‘ladi deb ishonch bilan ayta olaman. Jamiyatning har bir a’zosi bilan birgalikda harakat qilgan holda ham jismonan, ham ma’nan sog‘lom jamiyat barpo etamiz. Chetda qolmang, Siz-u bizning sog‘lig‘imiz o‘z qo‘limizda, ertangi sog‘lom avlod shakllanishida muhim turki bo‘ling. Bu boradagi har bir katta-yu kichik tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlaymiz.”- deya o‘z fikrlarini bayon etdi Ilьmira Irkinovna.
Toshkent tibbiyot akademiyasi ko‘p tarmoqli klinikasi bosh shifokori Dildora Rustamova millat davomchisi hisoblangan ayollar salomatligini mustahkamlash muhim vazifa ekaniga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Mavzu doirasida bankda ayollar tibbiy ko‘riklari, ommaviy sport targ‘iboti hamda bank rahbariyati tomonidan pandemiya sharoitida tashkil etilayotgan shart-sharoitlar haqida ma’lumot berib o‘tildi.

Мероприятие, организованное с участием ведущих специалистов в области здравоохранения Узбекистана,
Пандемия, которая продолжается в нашей стране еще раз напоминает о том, что здоровье - это большое богатство. Сегодня особое внимание уделяется возможности укрепления здоровья населения за счет развития массового спорта, повсеместной пропаганды здорового образа жизни среди населения.
Мероприятие, проведённое в головном офисе нашего банка, также прошло в рамках этой актуальной темы. С презентациями выступили Заместитель министра здравоохранения Республики Узбекистан Ильмира Баситханова, главный врач многопрофильной клиники Ташкентской медицинской академии, депутат Ташкентского городского совета УзЛиДеП Дильдора Рустамова и заместитель главного врача частной клиники «Доктор Д», заместитель председателя по делам женщин УзЛиДеП Чиланзарского района Дилобар Миррахимова.
Мероприятие, организованное с участием ведущих специалистов в области здравоохранения Узбекистана, подчеркнуло факторы, которые необходимо соблюдать в повседневной жизни, а также, необходимость адаптации к здоровому образу жизни и воспитания следующего поколения в этом духе. В связи с этим было отмечено, как важна пропаганда регулярных физических упражнений, активного образа жизни в обществе и проанализированы ситуации в нашей стране. Встреча, организованная в форме открытого диалога, подчеркнула важность вакцинации среди населения, защиты здоровья женщин и детей, приобщения всех слоев населения к физически активному образу жизни. «Реализация проектов «1000 шагов» и «5000 шагов» в жизни узбекистанцев, осознание того, что здоровье каждого гражданина зависит от него самого, продвижение идеи «здоровое тело - здоровый дух», и то что роль родителей быть инициаторами в создании активного образа жизни своих детей» - отметила заместитель министра здравоохранения Ильмира Баситханова.
«Хочу поделиться с вами радостной новостью о том, что мы разрабатываем отдельные государственные программы для улучшения здоровья каждой женщины. Могу с уверенностью сказать, что в этой сфере проводятся масштабные реформы, и вскоре это отразится на ее хороших результатах. Работая вместе с каждым членом общества, мы строим физически и духовно здоровое общество. Не оставайтесь в стороне, вы и наше здоровье в наших руках, будьте важным фактором в формировании здорового поколения завтрашнего дня. Мы поддерживаем в этом отношении любую инициативу, большую или маленькую », - сказала Ильмира Иркиновна.
Дильдора Рустамова, главный врач многопрофильной клиники Ташкентской медицинской академии, подчеркнула важность укрепления здоровья женщин-наследниц нации.
В рамках темы была предоставлена ​​информация о медицинских осмотрах женщин в банке, популяризации массовых видов спорта и условиях, созданных руководством банка в условиях пандемии.