2024-yil 1-iyun holatiga Ipoteka dayjest
Bank aktivlari: Milliy hisob standartlariga ko’ra 2024 yil 1 iyun holatiga bankning jami aktivlari yil boshiga nisbatan 3,2 foizga oshib, 48,9 trln. so‘mni tashkil etgan. Jumladan, moliyaviy aktivlar 12,2 trln. so‘mni, kredit portfeli 34,8 trln so‘mni va boshqa aktivlar 1,9 trln. so‘mni tashkil etgan.
Bank kredit portfeli yaxshi diversifikatsiyalangan bo‘lib, portfelda ipoteka kreditlarning ulushi 40,3 foiz, kichik biznes kreditlarining ulushi 5,3 foiz, korporativ kreditlarning ulushi 31,2 foiz va chakana kreditlar 23,1 foizdan iborat.
Bank depozitlari: 2024 yil 1 iyun holatiga bank depozit bazasi yil boshiga nisbatan barqaror o‘sish kuzatilgan va depozitlar qoldig‘i 19,7 trln. so‘mni tashkil etgan.
Bank kapitali: Ipoteka-bankning jami kapitali 7,8 trln. so‘mga yetib, bankning investitsiyaviy faolligini yanada oshirishga zamin yaratildi. Bankning 1-darajali kapitali yetarliligi ko‘rsatkichi 15 foizni, regulyativ kapital yetarliligi ko‘rsatkichi esa 16,9 foizni tashkil qilib, Markaziy bank me’yorlariga javob beradi.
2024 yil 1 iyun holatiga bank depozit bazasi yil boshiga nisbatan barqaror o‘sish kuzatilgan va depozitlar qoldig‘i 19,7 trln. so‘mni tashkil etgan.
Daromadlilik: 2024 yil may oyi yakunlariga ko‘ra Ipoteka-bankning operatsion daromadi 22,8 foizga oshib, 2,5 trln. so‘mni tashkil etdi. Bank operatsion daromadlari o‘sishi yuqori darajada bo‘lishi sof foizli daromadlar, barqaror kredit hajmining o‘sishi va yuqori bo‘lmagan xarajatlar hisobiga shakllandi
Ipoteka-bank respublika banklar bozoridagi o‘rnini mustahkam egallab kelmoqda. Bank tizimidagi aktivlar va depozitlarning 6,8 foizi, Ipoteka-bank hissasiga to‘g‘ri kelsa, chakana kreditlar bozorida 14,6 foiz, jumladan ipoteka kreditlash bozorida 23,8 foiz ulush bilan yaqqol lider bo‘lib qolmoqda.
“Ipoteka-bank” ATIB va Xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha Islom korporatsiyasi o‘rtasida o‘zaro kelishuv imzolandi.
-        Toshkent shahrida uchinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi bo’lib o’tdi va unda Ipoteka bank vakillari bilan bir qatorda OTP Bank vakillari ham ishtirok etdi.

Обзор Ипотека-банка на 1 июня 2024 года
Активы банка: согласно национальным стандартам бухгалтерского учета по состоянию на 1 июня 2024 года совокупные активы банка увеличились на 3,2% по сравнению с началом года и составили 48,9 трлн сумов. В частности, финансовые активы составили 12,2 трлн сумов, кредитный портфель – 34,8 трлн сумов, прочие активы – 1,9 трлн сумов.
Кредитный портфель банка хорошо диверсифицирован, доля ипотечных кредитов в портфеле составляет 40,3 процента, доля кредитов малому бизнесу - 5,3 процента, доля корпоративных кредитов - 31,2 процента, розничных кредитов - 23,1 процента.
Депозиты банков: по состоянию на 1 июня 2024 года депозитный портфель Ипотека-банка стабильно увеличивается по сравнению с началом года и составляет 19,7 трлн сумов.
Капитал банка: общий капитал Ипотека-банка составляет 7,8 трлн сумов, который создает возможности для дальнейшего увеличения инвестиционной активности банка. Норматив достаточности капитала 1 уровня банка составляет 15%, норматив достаточности капитала – 16,9%, что полностью соответствует нормативам Центрального банка.
Рентабельность: По итогам мая 2024 года операционный доход Ипотека-банка увеличился на 22,8% до 2,5 трлн сумов. Высокий уровень роста операционных доходов банка сформировался за счет чистых процентных доходов, стабильного роста объемов кредитования и низких расходов.
НАШЕ ПОЛОЖЕНИЕ НА РЫНКЕ:
Ипотека-банк прочно занимает свои позиции на банковском рынке Узбекистана. На долю Ипотека-банка приходится 6,8% активов и депозитов в банковской системе, и он остается явным лидером с долей 14,6% на рынке розничного кредитования, в том числе с долей 23,8% на рынке ипотечного кредитования.
Подписано соглашение о сотрудничестве между АКИБ «Ипотека-банком» и Исламской корпорацией развития частного сектора.
В Ташкенте прошел третий Ташкентский международный инвестиционный форум, в котором приняли участие представители OTP Group, а также представители Ипотека-банка.
Впервые в истории Ипотека-банка проведен Форум лидеров трансформации с участием ключевых сотрудников организации.