Ipoteka bank OTP Group «The Banker» tomonidan O‘zbekistondagi “Yil banki” deb e’tirof etildi.
Ushbu mukofot jahon moliya sohasidagi nufuzli mukofotlardan biri hisoblanib, har yili moliyaviy barqarorligi, texnologik yangiliklari va jamiyat taraqqiyotiga qo‘shgan muhim hissasi bilan alohida ajralib turgan banklarga taqdim etiladi.
«Ushbu mukofot Ipoteka Bank OTP Group’ning o’zgarishlar jarayonidagi katta yutuqlarini tasdiqlaydi. So‘nggi bir yil ichida biz asosiy jarayonlarni mustahkamlab, mijozlar tajribasini yaxshilash bilan birga, raqamli va operatsion samaradorlik uchun mustahkam asos yaratdik. “Yil banki” mukofoti — jamoamizning professionalligi va OTP Group tomonidan ko‘rsatilayotgan qo‘llab-quvvatlash samarasidir va O‘zbekistonda zamonaviy va kelajakka yo‘naltirilgan bank barpo etayotganimizning yana bir tasdiqidir», — dedi Ipoteka Bank OTP Group Boshqaruv Raisi Sandro Rtveladze.
The Banker nashri Ipoteka Bank OTP Group’ning uch asosiy yo‘nalish bo‘yicha muvaffaqiyatli va keng qamrovli transformatsiyasini e’tirof etdi:
— chakana biznesning sifatini oshirish,
— korporativ bank xizmatlarini modernizatsiya qilish,
— raqamli infratuzilmani izchil rivojlantirish.
Ipoteka Bank OTP Group mamlakatda birinchi bo‘lib, bank sug‘urtasi xizmatlarini taklif qildi va mijozlarga moliyaviy xatarlardan himoyalanish imkonini yaratdi. 2024-yil noyabr oyida ishga tushirilgan kredit sug‘urtasi bo‘yicha sinov loyihasi doirasida 152,6 mlrd so‘mlik mikrokredit ajratildi, mijozlarning 62 foizi esa sug‘urta himoyasini rasmiylashtirdi.
Transformatsiyaning yana bir muhim bosqichi — texnologik infratuzilmaning keng ko‘lamli yangilanishi bo‘ldi. Ipoteka Bank OTP Group yangi asosiy ma’lumotlar markazini ishga tushirib, zamonaviy ma’lumotlar bazasini joriy qildi va asosiy bank tizimini yangilash loyihasini boshladi.
Bundan avval, Ipoteka Bank OTP Group 2025-yilning 9 oyi yakunlari bo‘yicha moliyaviy natijalarini e’lon qildi: sof foyda — 1,195 trln so‘m, ROE — 20,4%. Ushbu ko‘rsatkichlar bankning rentabellikdagi sezilarli o‘sishini va transformatsiya strategiyasining samarali amalga oshirilayotganini tasdiqlaydi.

Ipoteka Bank OTP Group — “Bank of the Year” in Uzbekistan according to The Banker
Ipoteka Bank OTP Group has been recognized as Bank of the Year 2025 in Uzbekistan by the international publication The Banker (part of the Financial Times Group). This award is one of the most prestigious in the global financial industry and is presented annually to banks that demonstrate sustainable financial performance, technological progress, and a significant contribution to societal development.
“This award confirms the significant progress of Ipoteka Bank OTP Group’s transformation. Over the past year, we have strengthened key processes, enhanced the customer experience, and laid a solid foundation for digital and operational excellence. The ‘Bank of the Year’ award is a testament to the professionalism of our team and the support provided by OTP Group, which enables us to confidently build a modern, future-oriented bank in Uzbekistan,” emphasized Sandro Rtveladze, CEO of Ipoteka Bank OTP Group.
The Banker highlighted Ipoteka Bank OTP Group’s successful and large-scale transformation across three key areas:
— improving the quality of retail banking
— modernizing corporate banking services
— developing digital infrastructure
Ipoteka Bank OTP Group became the first bank in the country to offer bank insurance services, allowing clients to protect themselves against financial risks. The pilot loan insurance product, launched in November 2024, enabled the issuance of microloans totaling UZS 152.6 billion, with 62% of clients opting for insurance coverage.
Another milestone in the bank’s transformation was the large-scale upgrade of its technological infrastructure. Ipoteka Bank OTP Group launched a new main data center, implemented a modern data warehouse, and initiated a project to replace its core banking system.
Earlier, Ipoteka Bank OTP Group published its financial results for the first nine months of 2025, reporting a net profit of UZS 1.195 trillion and ROE of 20.4%, reflecting significant growth in profitability and the effective implementation of its transformation strategy.
About the The Banker — Bank of the Year Award
Bank of the Year is one of the leading international awards presented by The Banker (part of the Financial Times Group). Each year, banks from more than 120 countries are evaluated based on financial performance, development strategy, innovation, and social initiatives. The The Banker award serves as a recognition of a bank’s leadership position in its country or region.