Ipoteka bank OTP Group «The Banker» tomonidan O‘zbekistondagi “Yil banki” deb e’tirof etildi.
Ushbu mukofot jahon moliya sohasidagi nufuzli mukofotlardan biri hisoblanib, har yili moliyaviy barqarorligi, texnologik yangiliklari va jamiyat taraqqiyotiga qo‘shgan muhim hissasi bilan alohida ajralib turgan banklarga taqdim etiladi.
«Ushbu mukofot Ipoteka Bank OTP Group’ning o’zgarishlar jarayonidagi katta yutuqlarini tasdiqlaydi. So‘nggi bir yil ichida biz asosiy jarayonlarni mustahkamlab, mijozlar tajribasini yaxshilash bilan birga, raqamli va operatsion samaradorlik uchun mustahkam asos yaratdik. “Yil banki” mukofoti — jamoamizning professionalligi va OTP Group tomonidan ko‘rsatilayotgan qo‘llab-quvvatlash samarasidir va O‘zbekistonda zamonaviy va kelajakka yo‘naltirilgan bank barpo etayotganimizning yana bir tasdiqidir», — dedi Ipoteka Bank OTP Group Boshqaruv Raisi Sandro Rtveladze.
The Banker nashri Ipoteka Bank OTP Group’ning uch asosiy yo‘nalish bo‘yicha muvaffaqiyatli va keng qamrovli transformatsiyasini e’tirof etdi:
— chakana biznesning sifatini oshirish,
— korporativ bank xizmatlarini modernizatsiya qilish,
— raqamli infratuzilmani izchil rivojlantirish.
Ipoteka Bank OTP Group mamlakatda birinchi bo‘lib, bank sug‘urtasi xizmatlarini taklif qildi va mijozlarga moliyaviy xatarlardan himoyalanish imkonini yaratdi. 2024-yil noyabr oyida ishga tushirilgan kredit sug‘urtasi bo‘yicha sinov loyihasi doirasida 152,6 mlrd so‘mlik mikrokredit ajratildi, mijozlarning 62 foizi esa sug‘urta himoyasini rasmiylashtirdi.
Transformatsiyaning yana bir muhim bosqichi — texnologik infratuzilmaning keng ko‘lamli yangilanishi bo‘ldi. Ipoteka Bank OTP Group yangi asosiy ma’lumotlar markazini ishga tushirib, zamonaviy ma’lumotlar bazasini joriy qildi va asosiy bank tizimini yangilash loyihasini boshladi.
Bundan avval, Ipoteka Bank OTP Group 2025-yilning 9 oyi yakunlari bo‘yicha moliyaviy natijalarini e’lon qildi: sof foyda — 1,195 trln so‘m, ROE — 20,4%. Ushbu ko‘rsatkichlar bankning rentabellikdagi sezilarli o‘sishini va transformatsiya strategiyasining samarali amalga oshirilayotganini tasdiqlaydi.

Ipoteka bank OTP Group — «Банк года» в Узбекистане по версии The Banker
Ipoteka bank OTP Group признан Bank of the Year 2025 in Uzbekistan по версии международного издания The Banker (часть группы Financial Times). Награда является одной из наиболее престижных в мировой финансовой индустрии и ежегодно вручается банкам, которые демонстрируют устойчивые финансовые результаты, технологический прогресс и значимый вклад в развитие общества.
«Эта награда подтверждает значительный прогресс трансформации Ipoteka bank OTP Group. За последний год мы укрепили ключевые процессы, улучшили клиентский опыт и заложили прочный фундамент для цифрового и операционного совершенства. Награда „Банк года“ для нас — это свидетельство профессионализма нашей команды и поддержки со стороны OTP Group, благодаря которым мы уверенно строим современный, ориентированный на будущее банк в Узбекистане», — подчеркнул Сандро Ртвеладзе, CEO Ipoteka bank OTP Group.
The Banker отметил успешную и масштабную трансформацию Ipoteka bank OTP Group в трех ключевых направлениях:
— повышение качества розничного бизнеса
— модернизация корпоративного банковского обслуживания
— развитие цифровой инфраструктуры.
Ipoteka bank OTP Group стал первым банком в стране, предложившим услуги банкострахования, позволив клиентам застраховать себя от финансовых рисков. Пилотный продукт по страхованию займов, запущенный в ноябре 2024 года, обеспечил выдачу микрозаймов на 152,6 млрд сумов, при этом 62% клиентов оформили страховое покрытие.
Еще одним шагом в трансформации стало масштабное обновление технологической инфраструктуры. Ipoteka bank OTP Group запустил новый основной дата-центр, внедрил современное хранилище данных и начал проект по замене основной банковской системы.
Ранее Ipoteka bank OTP Group опубликовал финансовые результаты за 9 месяцев 2025 года, показав 1,195 трлн сумов чистой прибыли и 20,4% ROE, что говорит о значительном росте показателей прибыльности и эффективной реализации стратегии трансформации.
О награде The Banker — Bank of the Year
Bank of the Year — одна из ведущих международных премий, присуждаемая журналом The Banker (часть группы Financial Times). Ежегодно оцениваются банки из более чем 120 стран на основе финансовых результатов, стратегии развития, инноваций и социальных инициатив. Награда The Banker — одно из подтверждений лидерских позиций банка в стране или регионе.