“Ipoteka-bank” АTIBda “Bankda risklarni boshqarish tizimini takomillashtirish” mavzusida oʼquv seminar boʼlib oʼtdi
Nashr etilgan: 10 dekabr, 2021
Bugungi kunda Oʼzbekiston bank tizimida bank faoliyatini riskka asoslangan yondashuv strategiyasi asosida boshqarishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Ushbu tizim samarali ishlashi uchun banklarda “risk madaniyati” shakllangan boʼlishi, buning uchun esa barcha xodimlar oʼrtasida asosiy risklar, ularni boshqarishning asosiy yoʼnalishlari va instrumentlari boʼyicha tushunchalar shakllangan boʼlishi zarur.
Shu maqsadda 2021 yilning 9 dekabr kuni “Ipoteka-bank” АTIB Bank risklarini boshqarish departamenti tomonidan bankning Bosh ofis xodimlari uchun “Bankda risklarni boshqarish tizimini takomillashtirish” mavzusida seminar trening tashkil etildi.
Seminarda Ipoteka-bankda risklarni boshqarish tizimining xalqaro standartlarga muvofiqligi, kredit, bozor va likvidlilik risklari, operatsion risk, ekologik va ijtimoiy risklar, bank risk strategiyasi tushuntirilib, risklarni boshqarishda qoʼllaniluvchi instrumentlar hamda risk madaniyatining xodimlar orasida shakillanishi muhimligi xususida batafsil maʼlumot berildi.
Shuningdek, seminardan koʼzlangan asosiy maqsad - bank faoliyatida va ayniqsa bankning barcha aktiv amaliyotlari doirasida ilgʼor xorij tajribasidan foydalangan holda riskka asoslangan yondashuvni ommalashtirish hisoblanadi.
Bank menedjmenti tomonidan bankda risk madaniyati hamda risk tushunchalarini xodimlar orasida ommalashishi orqali bankning potentsial yoʼqotishlarini kamayishi, nooʼrin risklarni qabul qilishni oldini olish, bankning moliyaviy sogʼlomliligini taʼminlash hamda mijozlarga xizmat koʼrsatish saloxiyatini oshirish uchun tizimli tadbirlar amalga oshirib borilishi belgilab olindi.
“Ipoteka-bank” АTIBda risk madaniyatini oshirish va risklarni boshqarishni samarali tashkil etish boʼyicha, 2022 yilda bankning barcha filiallarida interaktiv uslubda oʼquv seminarlarini oʼtkazish rejalashtirilgan.

В АКИБ «Ипотека-банк» проведен обучающий семинар на тему «Совершенствование системы управления банковскими рисками»
Опубликовано: 10 декабря, 2021
В настоящее время в банковской системе Узбекистана уделяется особое внимание управлению банковской деятельностью на основе стратегии риск-ориентированного подхода. Для того чтобы эта система работала эффективно, банки должны иметь «риск-культуру», которая требует от всех сотрудников понимания основных рисков, основных направлений и инструментов управления ими.
С этой целью 9 декабря 2021 года Департаментом управления банковскими рисками АКИБ «Ипотека-банк» был организован семинар-тренинг для сотрудников Головного офиса банка на тему «Совершенствование системы управления банковскими рисками».
На семинаре были разъяснена система управления рисками в банке, соответствие системы управления рисками международным стандартам, кредитный, рыночный риски и риски ликвидности, операционный риск, экологические и социальные риски, инструменты, используемые в управлении рисками, а также разъяснена важность формирования риск-культуры среди сотрудников банка.
Основная цель семинара - продвижение риск-ориентированного подхода в банковской сфере, особенно в рамках всех активных операций банка, с использованием лучших мировых практик.
Было отмечено, что менеджмент банка проводит системные мероприятия по снижению потенциальных потерь банка, предотвращению принятия неоправданных рисков, обеспечению финансовой устойчивости банка и повышению качества обслуживания клиентов за счет популяризации среди сотрудников риск-культуры и понимания риска в банке.
В течение 2022 года АКИБ «Ипотека-банк» планирует провести интерактивные обучающие семинары во всех филиалах банка для повышения риск-культуры и эффективной организации управления рисками.